Türkçe Español Русский Português Português Italiano Deutsch Ελληνικά Français English 中文 العربية
ITG Logosu

 

Bulunduğunuz yer: > Şirket

ITG, Amerika Birleşik Devletleri'nde hükümet kuruluşları için IT sistemleri ile hizmetleri geliştirip sağlama amacıyla 1984'te kurulmuştur. Kalite, güvenilirlik ve istisnai müşteri hizmetinden oluşan sicilimizle kendimizi kabul ettirmiş bulunuyoruz. Ödünsüz performans ilkesine bağlılığımız sayesinde bugün, En İyi Uygulamalar'a bağlı bir IT şirketi olarak dünyanın her yerinden ticari ve kâr amacı gütmez kuruluşlara destek veriyoruz. Sektörde sebat etmemiz ve kaliteye gösterdiğimiz özenle 25 yılı aşkın süre boyunca aralıksız biçimde kârlılık sağladık ki bu, böylesine zorlu bir sektörde ender bulunur bir gurur kaynağıdır.

En İyi Uygulamalar'a Dayalı IT Hizmetleri

Bugün, 30 ülkede 1.230'u aşkın yerde destek sunmaya devam ettiğimiz müşterilerimizle kendini kabul ettirmiş olan, En İyi Uygulamalar'a dayalı bir IT hizmet kuruluşuyuz. ISO 9001:2008, ISO 20000-1:2005, ISO 27001:2005, CMMI Seviye 3 ve ITIL standartlarına göre hem kuruluş olarak hem ürünleriyle birden çok sertifika kazanmış az sayıda şirketten biri olmak gibi istisnai bir başarının sahibiyiz.

En İyi Uygulamalar ilkesini diğer hizmetlerimizde de uyguluyoruz. Bunlar, IT servis yönetimi, tedarik zinciri yönetimi, uyarlanmış teknolojiler, tasarım, danışmanlık, eğitim, kurulum, aktarım, bakım ve edinimdir. Ocak 2007'den beri Amerikan Kalite Derneği'nin üyesi ve CMMI için Carnegie Mellon Yazılım Mühendisliği Enstitüsü'nün çalışma ortağıyız.

Müşterilerimiz, yetenekli ve sertifikalı mühendislerimizin, kadrolu danışmanlarımızın ve alt yüklenicilerimizin uzmanlığına, kullandıkları araçlara, yerinde sağladıkları pratik yardıma güven duymaktadır. Müşterilerimize gereken yerde ve zamanda teslimat yapabilmek için ihaleye dayalı ekip ortaklıklarından da yararlanıyoruz.

Kalite Yönetim Sistemleri

ITG'nin ISO, ITIL, CMMI ilkelerini ve En İyi Uygulamalar'ı bütünleştirerek kurduğu "Ortak İşletme Kaynağı" (Common Enterprise Resource) CENTRE, bir Otomatik Kalite Yönetim Sistemi'dir. ITIL sertifikasına hak kazanmış olan bu güçlü yazılım ürünü sayesinde ITG, yalnız ISO ve ITIL sertifikalarını almakla kalmamış, CMMI tarafından da değerlendirilmiştir. ISO, ITIL ve CMMI araçlarından oluşmuş Web tabanlı bir modüler yazılım seti olan CENTRE, işletme faaliyetlerini bütün boyutlarıyla kapsar. Proje Yönetimi, IT Servis Yönetimi, Uygulama Gerekleri ve Sürümü Geliştirme ve Yönetimi, Değişiklik ve Yapılandırma Yönetimi, CENTRE'a bağlı çalışan alt sistemlere yalnız birkaç örnektir. CENTRE hem ana sisteme bağlı bir uygulama olarak kullanılabilir, hem de istenirse işletme lisansıyla müşteri tarafından yüklenebilir.

Dünya Ölçeğinde Bilgi Teknolojisi Desteği

ITG, dünyanın her yerinde 365 gün, 24 saat boyunca destek hizmeti veren bir kuruluştur. ABD dışından bütün aramalar uluslararası 1-800'lü hattımızla gerçekleştirilebilir.

Tek 800'lü hat, tek fatura, tek yüklenici.

İşte sunduklarımız:

Kendini Kanıtlamış Sicil

Devlet kuruluşları, ticari işletmeler ve kâr amacı gütmeyen kuruluşların yaşadığı karmaşık ve önceden görülmemiş türde sorunların üstesinden gelerek seçkin bir sicil oluşturduk.

Çalışmamız çok basit bir ilkeye dayanır: Müşteri memnun edilmelidir. Bir projede çalışan elemanlarımız, kendilerini hedefe adamıştır - müşterilerimizin pek çok kez takdirini kazanmış bir uygulamadır bu. ABD Hazine Bakanlığı'nca 1999'da Yılın Küçük Ölçekli İş Ortağı seçildiğimiz gibi, "IRS'ye seçkin katkılar" sağladığımız için hem 2000 hem 2001'de IRS tarafından Yılın Küçük Ölçekli İş Ortağı olarak onurlandırıldık.

Yardıma gerek duyduğunuzda bize ulaşmanız için:

Integration Technologies Group, Inc.
2745 Hartland Road
Falls Church, VA 22043, ABD
Telefon: 001-703-698 82 82
Faks: 001-703-698 03 05

Basın Açıklamaları
Haber Bültenleri
Yetenekte Olgunluk Modeli Entegrasyonu
Uluslararası Standartlaştırma Örgütü
IT Servis Yönetimi
Engelli Amerikalılar Yasası
Web Erişilebilirliği Hakkında 508. Madde
Ücretsiz 508 Kursu:
Web Erişilebilirliğine Giriş
DCS Kayıt Durumu