Türkçe Español Русский Português Português Italiano Deutsch Ελληνικά Français English 中文 العربية
ITG Logosu

 

  Bulunduğunuz yer: >IT Çözümleri > Bilgisayar Bakımı ve Desteği
 

"Üstün kaliteli kesin teknoloji avantajıyla müşterilerimizi güçlendiriyoruz..."

Dünya

Bilgisayar Bakımı ve Desteği

ITG, Virginia, Falls Church'teki genel merkezi yakınında yaklaşık 1.000 metre karelik alana yayılmış parça onarım, entegrasyon ve lojistik tesisinden, müşterisi devlet kuruluşlarında çalışan binlerce kullanıcıya IT Hizmetleri sağlar. Sürekli güvenlik önlemleri uygulanan tesiste, OEM müşterilerimiz için kendi parçalarımızı onarıp yeniliyoruz. Geçtiğimiz 20 yılda işletme modelimizi sürekli genişleterek, hizmet düzeyi sözleşmelerinin (SLA) sıkı koşullarını karşılayacak hale getirdik. Artık ülkenin her yerinden müşterilerimize, kendi tesislerinde dört saat içinde yanıt verebiliyoruz.

ISO 9001 Onarım Tesisi

Çok sayıda büyük OEM (orijinal donanım üreticisi) üretim hattına yetkili onarım hizmeti sunan ITG'nin donanım deposu, ISO 9001:2008 sertifikası almıştır. Etkili sevkiyat ve servis kaydı izleme sistemimizle arıza ve sorunlara zamanında yanıt verme yeteneğine sahibiz. Devlet kuruluşlarına IT hizmeti sunma misyonumuzu vasıflı teknisyenlerimiz, kapsamlı yedek parça envanterimiz ve kendini hizmete adamış kurumsal ekibimizle yerine getiriyoruz.

Profesyonel Hizmetler

ABD devlet kuruluşları, IT servis gereksinimlerini karşılama işini 20 yılı aşkın süredir ITG'ye emanet ediyor. Devlet kuruluşlarına IT hizmeti sunma, şirket becerilerimizin özüdür ve bütün IT hizmet yelpazesini kapsayan yüzlerce ihalenin başarılı biçimde tamamlanmasıyla ifade bulmuştur. Kadromuzun tamamı ABD'deki yasa ve güvenlik kuruluşlarınca taramadan geçirilmiş, ayrıca önemli bir bölümü ABD Savunma Bakanlığı Gizli Güvenlik soruşturmasında onay almıştır. Hemen hemen her kurulum çalışmasına en azından Devlet Dairesi Uygunluk soruşturmasından geçmiş personel göndeririz.

ITG bugün, IT hizmetleri alanındaki bütün devlet ihalelerinde hizmet düzeyi sözleşmesi (SLA) gereklerini yüzde 98'in üstüne varan oranlarda karşılamaktadır. SLA koşullarını karşılamamızın güvencesi olacak önlemleri ve eylem planlarını geniş deneyimimize dayanarak geliştirdik. SLA koşullarına uygunluk, yakın geçmişte bize IRS ve Lockheed Martin'den ödül kazandırdı.

Mevcut müşteri ağımıza büyük değer verir, müşteri memnuniyetini sürdürmeye yönelik politika ve prosedürler uygularız:

  • Kadromuzun yüzde 3'ü tam gün çalışan Kalite Güvence personelinden oluşur.
  • Kendi geliştirdiğimiz CENTRE sistemi SLA'ya uygunluk durumunu otomatik olarak hesaplar, izler ve ilgili yanıtları oluşturur.
  • ITG, ISO 9001:2008 sertifikasyonunu rekor denecek sürede kazanmıştır.
  • ITG, CMMI Seviye 3 Değerlendirmesi'ni rekor denecek sürede kazanmıştır.
  • SLA performansına ilişkin bütün metrikler ve uygunluk dışı durumlar, Yönetim Kurulu Başkanı ile CEO'ya gerçek zamanlı olarak doğrudan iletilir.

 

Basın Açıklamaları
Haber Bültenleri
Yetenekte Olgunluk Modeli Entegrasyonu
Uluslararası Standartlaştırma Örgütü
IT Servis Yönetimi
Engelli Amerikalılar Yasası
Web Erişilebilirliği Hakkında 508. Madde
Ücretsiz 508 Kursu:
Web Erişilebilirliğine Giriş
DCS Kayıt Durumu